Wyjazdowe Spotkania z Naukowcami dla szkoły podstawowej i gimnazjum nr 33 z Gdańska

Wiele, 17 - 21 września 2018 r.

Tym razem z naukowcami spotkali się uczniowie najstarszych klas S.P. nr 33 oraz klas trzecich Gimnazjum nr 33 z Gdańska.

Uczniowie mieli okazję posłuchać wykładów, wziąć udział w warsztatach, zadać pytania naukowcom a po zajęciach po prostu z nimi porozmawiać :)

Z kim mogli się spotkać tym razem? Z prof. dr hab. Bogusławem Pranszke (fizyka, Uniwersytet Morski w Gdyni), dr inż Krzysztofem Żamojciem (chemia, Uniwersytet Gdański), dr inż. Jackiem Gulgowskim (matematyka, Uniwersytet Gdański), p. Małgorzatą Piotrowicz (biologia entomologia, EduBio) oraz z p. Karoliną Rok - Serkowską (fizyka), p. Marleną Rygusik (fizyka), p. Leonardem Sikorskim (matematyka, kuglarstwo - tak, tu nie ma żadnej sprzeczności! )

Była to niezwykła okazja by zebrać mnóstwo nowych wiadomości i to bezpośrednio od naukowców na co dzień zajmujących się zagadnieniami o których opowiadali podczas zajęć. Wszystko to w bardzo swobodnej atmosferze. A oprócz tego - codzienne "kolorowe" zadanka, prawdziwy Mecz Matematyczny, Nabój a także całe mnóstwo zajęć ruchowych na świeżym powietrzu - w tym żonglerka, czyli doskonałe ćwiczenie obydwu półkul mózgowych - flagi, podchody... Do tego wszystkiego - rozpieszczająca nas pogoda :)

Nam było bardzo miło - odnosimy wrażenie, że naszym gościom również!

Wyjazdowe Spotkania z Naukowcami dla szkół im. Św. Jana de La Salle z Gdańska

Wiele, 12 - 14 września 2018 r.

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność zorganizować wyjazd naukowy dla uczniów Szkół Św. Jana de La Salle z Gdańska. W wielewskim ośrodku eFKa uczniowie i naukowcy mieli okazję spotkać się i nauczyć czegoś od siebie! Naszymi gośćmi byli prof. dr hab. Bogusław Pranszke - fizyk (Uniwersytet Morski w Gdyni), dr inż. Krzysztof Żamojć - chemik (Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego), dr inż. Jacek Gulgowski (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG), p. Małgorzata Piotrowicz - biolog, entomolog (EduBio), zajęcia prowadziły także p. Karolina Rok - Serkowska (fizyk), p. Marlena Rygusik (fizyk) i p. Marta Gulgowska (chemik). To było kilka bardzo intensywnie spędzonych dni! Wykłady, warsztaty, mecz matematyczny, badania w terenie... Ale był też czas na ognisko, podchody, flagi!

Wspaniale spędzony czas!

Wyjazdowe spotkanie z naukowcami dla uczniów klas V Szkoły Podstawowej w Pręgowie

Wiele, 10 - 12 września 2018 r.

W pierwszej połowie września uczniowie Szkoły Podstawowej w Pręgowie w pięknych okolicznościach - spotkali naukowców. Było radośnie, swobodnie i bardzo interesująco!

Okazuje się, że zajęcia z fizyki, chemii, biologii czy matematyki wcale nie są zbyt trudne dla piątoklasistów! A jeśli do tego odbywają się w przyjaznej atmosferze, na świeżym powietrzu (pogoda nam w tym roku dopisała wyjątkowo!) prowadzone są przez specjalistów w swoich dziedzinach - to w głowie i sercu zostaje bardzo dużo dobrych wspomnień...

Zielona Szkoła ze szkołami im. Św. Jana de La Salle z Gdańska

Wiele, 18 - 22 września 2017 r.

Za nami, kolejna już, Zielona Szkoła – Obóz Naukowy – tym razem z uczniami szkół im. Św. Jana de La Salle z Gdańska. W dniach 18 - 22 września 2017 r.  nauki ścisłe ponownie przejęły rządy w ośrodku "eFKa" we Wielu. 

Każdego dnia na naszych dzielnych obozowiczów czekała wielka porcja niezwykłych zajęć. Codziennie odwiedzał nas zaproszony naukowiec. W poniedziałek wykłady i warsztaty z matematyki prowadził dr Adrian Karpowicz z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego. Pan Adrian został z nami aż do wtorku i sędziował wieczorny Mecz Matematyczny! To jednak nie wszystko: poniedziałkowy wieczór zaoferował nam samodzielne eksperymentowanie z kwasami, zasadami i solami - pani Marta Gulgowska wprowadziła nas w świat chemii. We wtorek rano p. Małgorzata Piotrowicz z EduBio przybliżyła nam budowę anatomiczną kręgowców. Mieliśmy okazję samodzielnie sprawdzić zdobytą wiedzę na przykładzie ryb. Pod czujnym okiem Pani Małgosi samodzielnie przeprowadziliśmy sekcję śledzia! W środę królowała chemia - Pani Aleksandra Tesmar, doktorantka Katedry Chemii Ogólnej i Nieorganicznej UG, opowiedziała nam o substancjach znajdujących się w naszym pożywieniu. Dziś wiemy czego unikać, a które pokarmy zawierają cenne dla nas składniki. Zaraz po wykładzie mogliśmy eksperymentować samodzielnie pod czujnym okiem Pani Aleksandry. Warto spojrzeć na zdjęcia – było ciekawie i trochę wybuchowo ;). W czwartek pan profesor Bogusław Pranszke, fizyk z Akademii Morskiej w Gdyni, opowiadał nam o Katastrofach (tak - przez wielkie "K"!) – takich, że aż strach się bać... A także o złudzeniach i iluzjach optycznych (przemycając - w przyjaznej formie - trochę wiedzy z zakresu optyki). I znów – oprócz wykładu (a nawet dwóch) odbyły się warsztaty z prowadzącym – tym razem samodzielnie stworzyliśmy swoje własne iluzje optyczne (kirigami!). Czwartek zakończył się wieczornym Turniejem Szybkich Zadań – aby zdobyć (jak zwykle – słodką :) ) nagrodę  trzeba było nie tylko solidnie główkować, lecz również wykazać się niezłym refleksem. 

W piątek przed wyjazdem odbył się jeszcze jeden turniej – tym razem – Nabój! Ależ to były emocje! Siedem drużyn rywalizowało ze sobą rozwiązując zadania – na ogół matematyczne –  oprócz umiejętności liczyła się tu jednak również szybkość w rozwiązywaniu zadań  i dostarczaniu odpowiedzi jurorom. 

Na  zakończenie obozu przyszedł czas na podsumowanie konkursu zadań codziennych. Oczywiście rozwiązanie jednego czy dwóch zadań nie gwarantowało sukcesu - tu liczyła się systematyczność. Mieliśmy też czas powspominać wszystko co - w ciągu tych kilku dni - się wydarzyło. A oprócz opisanych wyżej atrakcji naukowych mnóstwo czasu spędziliśmy na zabawach sportowych - podchody, zabawa w chowanego czy gra we flagi zawsze wywoływały mnóstwo emocji i zostawiły sporo fantastycznych wspomnień!

Nasi obozowicze okazali się niezwykle ciekawi świata, sympatyczni i pomysłowi. Obyśmy na każdym naszym obozie gościli takich wspaniałych uczniów (i ich opiekunów!).


Zielona Szkoła z Gimnazjum nr 33 z Gdańska

Wiele, 11 - 15 września 2017 r.

Gdy w drugim tygodniu nauki, w nowym roku szkolnym, większość uczniów siedzi w ławkach i zaczyna odliczać dni do kolejnych wakacji, grupa 40 osób z Gimnazjum nr 33 z Gdańska pojechała na obóz naukowy do Wiela. Obozowiczów przywitało słońce, lekki wiatr, malownicze jezioro … i pani Marta Gulgowska ze szczegółowym planem całego obozu :) Od razu czekały na nas wspaniałe atrakcje, np. wykład z matematyki! Jednak dr inż. Jacek Gulgowski nie poprowadził zwyczajnej lekcji - zaczęliśmy od pytania o szansę trafienia szóstki w lotto, przeszliśmy przez trójkąt Pascala, trochę się naliczyliśmy i po żmudnej pracy byliśmy niezbyt usatysfakcjonowani wynikiem. Z przeświadczeniem, że szansa na zostanie multimilionerami jest raczej nikła, udaliśmy się na bloki zajęć z angielskiego, matematyki i sportu, które odbywały się, podczas obozu, codziennie. Wieczorem czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – gra w chowanego na terenie całego ośrodka. Ponieważ było dość ciemno, to niektórym się podobało, innym może trochę mniej. Jedno jest pewne – emocji było sporo!

We wtorek czekało nas dość niezwykłe eksperymentowanie: a mianowicie – sekcja śledzia. Wszystko zostało poprzedzone wykładem Pani Małgorzaty Piotrowicz o rybach. Po wykładzie podekscytowani ruszyliśmy do namiotu, w którym miały odbyć się zajęcia. Nie obyło się bez skaczących rybich soczewek i dramatycznych prób wydobycia przewodu pokarmowego tych fascynujących zwierząt. Mecz matematyczny, który rozegraliśmy wieczorem nie był już - w porównaniu z cięciem czaszki kręgowca na pół -  niczym trudnym.

W środę zaczęliśmy od wykładu dra hab. Bogusława Pranszke, który przedstawił 10 możliwości zniszczenia życia na Ziemi. Wykład był bardzo ciekawy, i na tyle dający do myślenia, że po drodze na warsztaty z chemii, nieco uważniej patrzyliśmy w niebo. Po omówieniu i zbadaniu, z panią Martą Gulgowską, wybranych własności  kwasów i zasad razem, poszliśmy grać we „flagi”. Mimo deszczu nikt nie chciał przerwać zabawy i wszystkim gra bardzo przypadła do gustu. Potem czekał na nas jeszcze wykład z matematyki i turniej „Jeden z dwunastu”. W miłej atmosferze odpowiadaliśmy na pytania.

Czwartek był dniem obfitującym w bardzo ciekawe wydarzenia. Zaczęliśmy go wykładem o iluzjach optycznych, który przygotował dla nas pan Bogusław Pranszke. Podczas bloku zajęć z fizyki mogliśmy również spróbować samodzielnie stworzyć własną iluzję optyczną w formie kirigami, czyli trójwymiarowego obrazka. Tego dnia wszyscy najbardziej jednak oczekiwali na prezentację artystyczną swoich pokoi przy ognisku. Wydarzenie zostało poprzedzone „turniejem szybkich zadań”, który rozegraliśmy w naprawdę ekspresowym tempie. Wieczorem wszyscy zebraliśmy się przy płonącym ognisku. Gdy wszyscy najedli się już smażonymi kiełbaskami i pysznymi sałatkami, rozpoczęło się przedstawienie. Powodów do śmiechu było co niemiara. Uczniowie wykazali się zdolnościami niezwykłymi zdolnościami aktorskimi a nawet, hmmm, "wokalnymi". Śmiechy było co niemiara! Po ognisku chętni mogli wykonać również z panią Martą Gulgowską musującą kulkę do kąpieli.

I tak minął ten wspaniały pobyt we Wielu... Na zakończenie, przed samym wyjazdem, rozegraliśmy jeszcze turniej „Nabój”. Wszystkim się podobało i chętnie zagralibyśmy jeszcze raz, żeby tylko dłużej zostać w ośrodku. Niestety trzeba już jednak wracać do szkolnej rzeczywistości...

Inspirowane opisem Weroniki Ziółkowskiej